Chcesz zacząć uprawiać gąbki luffa? Jesteś we właściwym miejscu!

Gąbka Luffa (również orkisz luffa lub luffa) to dyniowata dynia warzywna. Rzeczywiście mogą rosnąć na Twoim podwórku! Zawsze myślałem, że to gąbki z oceanu! Te tykwy są najczęściej używane jako gąbki do szorowania ze względu na ich porowate włókna, które miękną pod wpływem wilgoci.

Te uniwersalne gąbki, znane również jako ściereczka do naczyń lub szmata, tykwa gąbczasta lub luffa aegyptiaca, są korzystne dla całej rodziny i zapewniają świetną zabawę w uprawie!

Chociaż niektórzy jedzą luffy jak młode owoce, takie jak cukinia czy ogórki, ja tego nie zrobię. Zamiast tego powieszę je do wyschnięcia i użyję jako gąbek i nauczę cię robić to samo! Gotowy do uprawy tych dyń?

uprawa gąbek luffa

Jak zacząć uprawiać gąbki luffa na swoim podwórku?

Uprawa gąbki luffa nie musi być trudna. Wiele osób uważa to za łatwe, bardzo zabawne i satysfakcjonujące! Zbieranie ich może być czasami trudne, ale przeprowadzę Cię również przez to. Przeprowadzę Cię przez mój proces i ustalimy także Twój. W mgnieniu oka będziesz uprawiać gąbkę luffy za gąbką luffy.

Nie zapomnij przeczytać komentarzy, aby uzyskać szybkie wskazówki i doświadczenia od innych!

definicja luffydefinicja luffy

Gdzie kupić nasiona

Nauczyłem się uprawiać luffę od kogoś, kto pisał, jakie to trudne. Cóż, wyzwanie brzmiało nieźle, więc kupiłem trochę posiew.

Przypomniałem sobie, że czytałem, że wykiełkowanie nasion Liffy zajmie bardzo dużo czasu, ale u mnie trwało to maksymalnie dwa tygodnie! Gdy dostałem nasiona, wsadziłem je do ziemi i od razu się pojawiły. Nie wymaga moczenia ani chłodzenia!

Sprawdź nasze Microgreens na True Leaf MarketSprawdź nasze Microgreens na True Leaf Market

Gleba i lokalizacja

Powinieneś używać bogatej, dobrze przepuszczalnej gleby, więc tak je umieściłem. Mamy piaszczystą glebę w środkowo-zachodniej części Florydy, więc z pewnością dodałem wysokiej jakości, domowy kompost.

W naszym ogrodzie mamy piasek z dobrym drenażem. Miałem doskonały stosunek piasku do gleby, a także bogatą próchnicę i składniki odżywcze z kompostu.

Jeśli chodzi o lokalizację, Twoje winorośle potrzebują dużo światła słonecznego! Moje luffy mają słońce przez cały dzień i bardzo je lubią. Chcesz mieć pewność, że Twoje luffy rosną w solidnej klatce z luffą, tak aby były oddalone od siebie o 1-2 stopy (Tak, dobrze przeczytałeś!) Tykwy nie opierają się o ziemię, żeby zgniły.

Postawiłem swój obok płotu, a oni wystartowali i przejęli kontrolę! Oto obraz tego, jak zaczęli. (To zdjęcie zostało zrobione 27 czerwca 2018 r., a nasiona zostały zasiane 17 maja 2018 r.!):

Tentykwy

Mieszkam na Florydzie, więc mamy dużo wody z deszczu. Właściwie to wróciłem wąż gumowy Od maja łącznie 10-15 razy! Nie trzeba dodawać, że nasze rachunki za prąd były niskie przez całe lato, ponieważ nie musieliśmy tak często korzystać ze studni. Dziękuję Matko Naturo!

W suche dni dobrze namoczę podstawę winorośli, dzięki czemu mogę utrzymać spójny harmonogram uprawy. Ściółkowałem je również, gdy we wrześniu opady nieco ucichły. Moje Luffy poprawiają się!

Jeśli nasiona luffy zostaną nasycone wodą, nie przetrwają. Jeśli więc po deszczu w Twoim ogrodzie pojawiają się kałuże, możesz zrobić je w doniczkach! Upewnij się, że masz dla nich dobrą, mocną klatkę. Na dzień 3 sierpnia 2018 roku moje winorośle wyglądały tak:

Wszystko wygląda ładnie i stylowo, ale czytałam, że winorośl może dorastać do 9 metrów! Na początku nie wierzyłem, kiedy zacząłem hodować te zabawne gąbki, ale udowodniono, że się myliłem. Nie martw się, pokażę ci zdjęcie! Lina rozciągnięta pomiędzy słupami była ciągnięta ciężarem liści i grubych łodyg. W przyszłym roku zrobię coś z drewna i drutu.

Idealny sezon dla Gwioślarstwo gąbka luffa

Luffy uwielbiają ciepłą pogodę i długi sezon wegetacyjny. Osiągnięcie dojrzałości może zająć im od 4 do 5 miesięcy, więc zbliżam się do tego terminu już teraz. Sadziłam w połowie maja, jestem w czwartym miesiącu.

Pierwszy kwiat otrzymałam 13 sierpnia 2018 roku i był przepiękny. Krótko po otrzymaniu pierwszego kwiatu zauważyłem moją pierwszą cukinię. Tykwa znajduje się na szczycie pobliskiego drzewa cytrynowego.

Poniżej zobaczycie mój pierwszy kwiat, moją pierwszą dynię i to, jak mocno rozwinęła się luffa. Kocham je, a one uwielbiają kwiaty luffy, więc wcale nie jestem zadowolona z imprezy pszczół, która odbywa się cały dzień, każdego dnia.

Będzie mi ich brakować, kiedy już ich nie będzie, ale nie mogę się doczekać przyszłego roku. Jeśli nie przepadasz za pszczołami, nie sadź luffy ani nie umieszczaj ich w miejscu, po którym nie musisz często przechodzić.

W przypadku osób, które mieszkają w chłodniejszym miejscu i mają krótszy sezon wegetacyjny, dojrzewanie luffy zajmie więcej czasu. Sadzimy jak najszybciej po minięciu niebezpieczeństwa przymrozków.

Zbiór i suszenie

Niedługo zbiorę swoje luffy. Niektórzy mówią, żeby poczekać, aż zbrązowieją, a skórka wyschnie, inni zaś mówią, żeby je zbierać i obierać, gdy skórka stanie się „luźna”.

Uważam, że powinieneś wziąć pod uwagę region, w którym dorastałeś. Twoje tykwy będą musiały zostać zebrane w innym czasie w wilgotnym, tropikalnym środowisku niż w suchym.

Po obraniu luffy usuwam nasiona, spryskuję miąższ, moczę go w wodzie z mydłem lub octem i pozostawiam do wyschnięcia na kilka tygodni.

Te tykwy miały być jedną trudne w uprawie warzywa. W moim ogrodzie sprawdziły się doskonale! Dla nas mieszkańców Florydy długi sezon wegetacyjny zapewnia nam wspaniałe możliwości.

Oto krótki film przedstawiający moje pierwsze zbiory luffy! Były trochę za brązowe, ale i tak wyszły dobrze.

Chcesz śledzić swoje zbiory i dołączyć do stada dzięki moim bezpłatnym plikom PDF z farmami?

Podsumowując:

DO ZROBIENIA:

 • Posadź nasiona luffy w dobrze przepuszczalnym, słonecznym miejscu.
 • Zbuduj mocną kratę, która będzie wspierać twoje winorośle przez wszystkie pory roku.
 • Zachwyć się wszystkimi trzmielami, które przyciągniesz.
 • BĄDŹ CIERPLIWY! Kiedy zobaczysz pierwszy kwiat i tykwę, wystartuje stamtąd
 • Jeśli uprawiasz luffę, daj mi znać, abyśmy mogli o tym porozmawiać!
 • Wysyłajcie mi zdjęcia swoich winorośli!
 • Przeczytaj następny post: Zbieranie gąbek Luffa: jak i kiedy zbierać!
 • Wykorzystaj swoje Luffy do gotowania, bo są najlepsze!
 • Przeczytaj komentarze poniżej, aby zobaczyć doświadczenia i komentarze innych.

NIE:

 • Zbierz je bardzo wcześnie.
 • Cieniuj kwiaty, gdy się zamykają, jest to normalne.
 • Jeśli boisz się pszczół, posadź je w pobliżu domu.
 • Posadź je na płocie, który już się rozpada… Myślę, że po sezonie w końcu naprawię płot!
 • Sadź je bardzo blisko innych warzyw, np. cukinii. Mogą zapylać krzyżowo!
 • Podlewaj je. Pamiętaj, że nasiąknięte wodą nasiona nie oznaczają kiełkowania!

PUBLIKACJA AKTUALIZACJI:

Ci, którzy śledzą tego bloga od jakiegoś czasu, wiedzą, że pierwotnie mieszkałem na Florydzie. Od tego czasu przeprowadziłem się do wschodniego Kentucky; To zupełnie nowa gra o ogrodnictwie! Zacząłem go kończyć i powoli zacząłem budować zupełnie nowy dom wiejski.

Ten blog nadal będzie bezpieczną przestrzenią do nauki i nadal będę w przejrzysty sposób pisać o nowych doświadczeniach, jakie zdobyłem. ICH PIERWSZYM będzie uprawiać luffę na wiosnę! Dla tych, którzy potrzebują wskazówek gąbek Liffa, jestem tutaj! Wkrótce będę mogła udzielić osobistych porad na temat uprawy gąbek luffa w chłodniejszym klimacie. I. Z TEGO POWODU. PODEKSCYTOWANY. W międzyczasie napisz do mnie, a ja będę szczęśliwy, że dorastam!

Nie zapomnij przypiąć tego na później!

uprawa gąbek luffauprawa gąbek luffa

Więcej informacji na temat uprawy gąbek Liffa:

Categorized in: