Kompostowanie to jedno z najbardziej pożytecznych zajęć dla gospodarstwa domowego. Dzięki domowemu kompostowi rośliny rosną lepiej i dają bardziej produktywne zbiory. Zmniejsza także ilość resztek jedzenia i odpadów ogrodowych. Ułatwię Ci zrozumienie gorącego kompostowania.

Kompostowanie właśnie stało się łatwiejsze

Jak ułatwić kompostowanie, jednocześnie rozumiejąc opcje i zalety tej metody?

Niektóre HOA dopuszczają nawet pojemniki/stosy kompostu. Czy wiesz, że możesz poddać recyklingowi 20–50% odpadów kuchennych i resztek jedzenia poprzez kompostowanie? Jeśli szukasz przewodnika „kompostowanie dla początkujących”, właśnie go znalazłeś.

Co to jest kompost?

Cóż, według Google:
comp·post ˈkämˌpōst/

nazwa

  1. jeden. Zepsuty materiał organiczny stosowany jako nawóz dla roślin.

Dla mnie:
ZŁOTO. Najbardziej zabawny projekt DIY, jaki możesz znaleźć! To doskonały pretekst do wyjścia na zewnątrz. To sposób, aby odwdzięczyć się tej pięknej planecie, na której żyjemy, i zmniejszyć ilość odpadów. Potrzebujesz lepszego powodu? Bo założę się, że znajdę więcej.

dlaczego to kocham

Moja przygoda z kompostem zaczęła się na długo przed tym, jak zostałem właścicielem gospodarstwa. Muszę przyznać, że nie zawsze był to udany związek. To był jeden z tych związków, w którym myślałem, że dałem z siebie 100%, a Pan Kompost dał tylko około 35%.

Okazało się, że nie byłem aż tak dobrym partnerem i nie dałem z siebie 100%. Dobra wiadomość jest taka, że ​​po przeczytaniu o tym znalazłem proste rozwiązanie i teraz mój związek jest gorący, gorący, gorący.

Metody kompostowania

Słowa nie potrafią opisać, jak bardzo byłem podekscytowany, kiedy wyciągnąłem patyk z kompostu i był gorący w dotyku. Wyobraź sobie wyraz mojej twarzy, gdy w zimny poranek przekręciłem kompost i z wnętrza wydobywała się para. Byłem bardzo podekscytowany dodaniem gotowego kompostu do grządek ogrodowych.

Nie będziemy omawiać wszystkich metod kompostowania, ale opowiem trochę o mojej historii kompostowania. Zacząłem od dołu, teraz jestem tutaj.

kompostowanie na zimno

Kiedy po raz pierwszy zacząłem kompostować, nieumyślnie kompostowałem na zimno. Nie wiedziałem, że robię zimny kompost, ale wiedziałem, że mój stos się nie nagrzewa, a to mnie rozgrzewało!

Bardzo bym się zdenerwował. Na początku mojej przygody z kompostowaniem myślałem, że jedynym sposobem na kompostowanie jest posiadanie gorącego stosu. Okazało się to błędne. Nie wiedziałem też o materiałach bogatych w azot i węgiel.

Kompostowanie na zimno polega na rzucaniu wszystkiego na stos. Stos będzie tam leżał przez kolejny rok lub dwa, aż wszystko zgnije. Zimny ​​kompost = powolny kompost. Upewnij się, że nie wkładasz żadnych chorych roślin ani nasion chwastów do zimnego stosu kompostu.

Ponieważ twój stos nie będzie się nagrzewał, nie zostaną zabici. Jeśli nie spieszysz się z wykorzystaniem tego smacznego, bogatego hummusu, jest to dobra metoda wymagająca niewielkiej interwencji. To wciąż świetny sposób na ponowne wykorzystanie resztek kuchennych.

wermikompostowanie

Wermikompost to nawożenie robakami. Co?! Robaki? Tak, ty to masz. Bez względu na to, jakiej metody użyjesz, robaki są częścią cyklu kompostowania. metoda Bokashi). Metoda wermikompostowania wykorzystuje bardzo ważną część naturalnego cyklu.

Emerson i ja zamówiliśmy trochę, kiedy się wprowadziliśmy do naszego domu. czerwone wahadłowce i zainstaluj nasz Kompostownik dla robaków DIY. Bardzo ekscytująca była myśl, że te robaki zamienią nasze odpady w glebę.

Niestety nie mieliśmy pojęcia, co robimy i wszystkie nasze robaki zdechły. Nie zapewnialiśmy im wystarczającej wilgoci i nie karmiliśmy ich wystarczająco, ponieważ wszystkie nasze resztki trafiały na główny stos kompostu. Leżały na tylnych półkach szafy i zapomniano, zdecydowanie nie polecam tego robić.

Nie mogę się doczekać, aż pewnego dnia znów będę mógł produkować wermikompost; nie dla ziemi herbata z odchodów robaków. Jeśli nie musisz produkować dużych ilości ziemi, ta metoda kompostowania jest dla Ciebie. Może to być także projekt edukacyjny i ekologiczny, który możesz wykonać ze swoimi dziećmi!

Jeśli szukasz idealnego, organicznego nawozu dla swoich roślin, dobrze trafiłeś. Możesz znaleźć instalacje typu „zrób to sam”, które zmieszczą się pod zlewem, lub kupić taką. kompostownik z możliwością układania w stosy Można go zainstalować w garażu, pralni itp. położyć

Należy pamiętać, że czerwone wigglery wymagają niewielkiej konserwacji i mają wymagania dotyczące minimalnej/maksymalnej temperatury. Zanim postawisz pieniądze na swoich poruszających się znajomych, zapoznaj się z informacjami.

gorące kompostowanie

Jest to metoda, której używam teraz i będę z niej korzystać przez resztę mojego życia. Kompostowanie na gorąco ma miejsce, gdy aktywność mikrobiologiczna w stosie kompostu osiąga optymalny poziom. Materiały w stosie zaczynają się szybciej rozkładać, co powoduje szybsze tworzenie się gleby. Posiadanie ciepłego stosu kompostu przyspieszy proces kompostowania.

Możesz dodać chore rośliny i nasiona chwastów do gorącego stosu kompostu, pod warunkiem, że stos zostanie podgrzany do temperatury 120–170°. Istnieje pięć głównych czynników decydujących o kompostowaniu na gorąco; Zróbmy to jak nasz stos kompostu i rozłóżmy go.

  1. LOKALIZACJA
    Chcesz, aby stos znajdował się na tyle daleko od domu, aby nie przyciągał niechcianych gości (szopy, gryzonie, pies myśliwski sąsiadów). Zapach jest również możliwy przy pierwszym uruchomieniu. Chcesz, aby był wystarczająco blisko domu, abyś nie musiał łamać kręgosłupa, ciągnąc wiadro na złom do najdalszego punktu ogrodu.

    Umieść stos na wyższym podłożu, aby zapobiec zalaniu w wyniku ulewnych deszczy. Na koniec umieść stos w nasłonecznionym miejscu. Mój pojemnik na kompost znajduje się w pobliżu większości moich ogrodów, co ułatwia transport.

  2. Stosunek C:N
    Podczas kompostowania stosunek C:N wynosi 30 części węgla (brązy) na 1 część azotu (ziele). Jeśli będziesz miał obsesję na punkcie tego stosunku, możesz niemal doprowadzić się do szaleństwa. Wiem, bo to zrobiłem. Zadawałem sobie pytanie: „Czy dam radę? „Skąd mam wiedzieć, czy mój stos jest we właściwych proporcjach?”.

    Pierwsza odpowiedź brzmi TAK, na pewno Ci się to uda, druga odpowiedź to ciepło. Dla mnie jako początkującego było to niezwykle niejasne i mylące; Oto co zrobiłem i nadal robię:

    Powoli napełniam wiadro o pojemności 5 galonów resztkami z kuchni (zielonymi rzeczami). Za każdym razem, gdy opróżniam wiadro na stos, napełniam puste wiadro 3-4 razy liśćmi lub martwą słomą (brązowy materiał) i opróżniam je do stosu kompostu.

    Zdaję sobie sprawę, że ta matematyka nie ma sensu, ale kiedy zacząłem to robić, mój stos kompostu po raz pierwszy się nagrzał. Teraz za każdym razem, gdy opróżniam wiadro, robię małe wgłębienie na środku stosu, dodaję warzywa i przykrywam brązami.

  3. WILGOĆ
    Tak jak zdrowe mikroorganizmy potrzebują pożywienia, aby „jeść”, tak samo potrzebują wody. Stos powinien być wilgotny jak wyciśnięta gąbka. Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym regularnie występują opady deszczu, nie ma potrzeby dolewania wody do stosu.

    Trzymam kompost przykryty plandeką, dzięki czemu mam pełną kontrolę nad poziomem wilgoci w pryzmie. Za każdym razem, gdy dodaję materiały kompostowalne, czyli kilka razy w miesiącu, wszystko lekko podlewam. Kiedy mój świeży brązowy materiał wygląda na równomiernie wilgotny, przestaję podlewać.

    Podlewam stos pomiędzy sesjami dodawania materiału tylko wtedy, gdy wyciągam „pałeczkę termoprzewodzącą” i jest ona całkowicie sucha. Jeżeli czubek sztyftu jest dokładnie wilgotny to tak zostawiam.

  4. WENTYLACJA
    Niektórzy ludzie nie uważają, że należy odwracać stos, inni natomiast to potwierdzają. Będę głosił WYJDŹ WSZYSTKICH! Przewracam stos za każdym razem, gdy dodaję brązy i zielenie.

    Najpierw odwracam stos, potem dodaję nowe składniki. Mikroby potrzebują jedzenia, wody, a pomóż mi Hannah, potrzebują powietrza. Odwrócenie stosu gwarantuje, że każdy materiał, którego nie znaleźli jeszcze twoi mikroskopijni tajni pracownicy, zostanie zamieniony w stos, aby mieć do niego bliższy dostęp.

  5. WYMIAR
    Cztery punkty, które właśnie omówiliśmy, nic nie znaczą, jeśli nie masz wystarczająco dużego stosu. Wiem, wiem – żartujesz? Tu nie ma żartów, po prostu kompostuj. Twój stos musi mieć wymiary co najmniej 3 stopy x 3 stopy. Niektórzy przysięgają, że minimum to 4 stopy x 4 stopy!

    Mój stos jest tym drugim i nagrzewa się cudownie. Jest to dla mnie idealny rozmiar, w którym mogę wbić widły i od czasu do czasu je przekręcić.

Materiały na stos kompostowy

Materiały bogate w węgiel (brązy)

  • Suszone liście/liście ogólnie
  • Wycinek z gazet (tarty)
  • Karton (tarty)
  • Papier (bez połysku!)
  • Stara słoma (moja ulubiona)
  • Rozdrobnione drewno
  • suszone zioło
  • Pipeta
  • Popiół drzewny
  • Filtry do kawy
  • Torf
  • Igły Sosnowe (Tarte)
  • Trociny (tylko z surowego drewna)
  • Ręczniki papierowe (najlepiej niebielone)

Składniki bogate w azot (warzywa)

  • Resztki warzyw i owoców (minimum cytrusów)
  • Ziarna kawy
  • Pola herbaciane
  • Obornik roślinożerców (koń, krowa, koza, królik!)
  • Chwasty (Pamiętaj, nasiona chwastów tylko wtedy, gdy są GORĄCE)
  • Przycinanie roślin
  • Świeża skoszona trawa
  • Stare Kwiaty
  • Pióra (z uboju zwierząt)
  • Skorupki Jaj

Czego nie należy dodawać do sterty kompostu?

  • Mięso i produkty mleczne
  • Odchody kotów, psów i ludzi
  • Papier błyszczący lub powlekany
  • Nawóz syntetyczny
  • Duży, nieporęczny materiał

Ostatni punkt podczas kompostowania

Jeśli nadal tu jesteś, gratulacje! Jesteś gotowy, żeby było gorąco. Kompostowanie może być bardzo onieśmielające i jako pierwszy przyznam, że przede mną jeszcze długa droga. Mam zamiar wypróbować każdą dostępną metodę nawożenia, zanim opuszczę tę słodką Ziemię.

Moim najnowszym przedsięwzięciem jest głębokie kompostowanie ściółki. Ta metoda wymaga obornika kurzego i możesz przeczytać świetny artykuł na ten temat Tutaj. Jestem w szóstym dniu stosowania tej metody i mam nadzieję, że dzień 18 będzie równie wspaniały, jeśli zastosuję się do instrukcji!

Wskazówki dla profesjonalistów:

  • Łatwym sposobem na zapamiętanie, że „brązy” są materiałami bogatymi w węgiel, jest to, że oba mają literę „B”.
  • Czy zgadniesz, co powiem, aby pamiętać, że substancje bogate w azot są „zielone”? Tak, „G”! Dobrze zrobiony!
  • Mięso i nabiał przyciągną padlinożerców na twoją stertę, a tego nie chcemy.
  • Duże, nieporęczne przedmioty spowalniają stos kompostu. Jeśli w jednym miejscu stosu dodasz torebkę rozdrobnionej gazety, z czasem się ona zagęści, utrudniając pracę drobnoustrojom i jeszcze trudniej obracając stos. Znam to z doświadczenia.
kompostowanie dla początkującychkompostowanie dla początkujących

Jeśli chodzi o kompostowanie:

Categorized in: