Czy kiedykolwiek wyznaczyłeś sobie cel, a potem poczułeś się zawiedziony, bo nie robiłeś żadnych postępów?

Poczucie, że utknęło w takim miejscu, może być frustrujące. Możemy się zamartwiać, ponieważ nie osiągnęliśmy tego, na co liczyliśmy, lub ponieważ czujemy, że zawiedliśmy. Wszystko to może zamienić się w błędne koło i uniemożliwić Ci wyznaczenie sobie kolejnych celów.

Tutaj rozmawiamy z trenerką Kate Kilby, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić, gdy czujemy, że nie robimy postępów, jak możemy okazywać sobie więcej współczucia i jak możemy ponownie wzbudzić naszą motywację.


Co możemy zrobić, jeśli nie robimy postępów?

Dla tych z nas, którzy czują, że nie robimy postępów w realizacji naszych celów, co jest pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim bądź dla siebie dobry. Zrozumiałe jest uczucie zniechęcenia, gdy postęp zwalnia lub stoi w miejscu, ale jeśli ulegniemy tym uczuciom, istnieje ryzyko całkowitej rezygnacji. Pielęgnuj współczucie wobec siebie, doceniając swoje pozytywne wybory, działania i kroki do przodu, niezależnie od tego, jak małe. Zachęci to do bardziej obiektywnego i pozytywnego nastawienia i pozwoli ci spojrzeć realistycznie na siebie, dlaczego obecnie nie robisz postępów.

Czy to jest Twój cel, Twoje podejście, czy może coś innego? Czy to jest Twój cel? Prawidłowy cel? Czy naprawdę chcesz to osiągnąć? Co jest dla Ciebie ważne w osiągnięciu tego celu? Połączenie z głębszym napędem za nim pomoże, gdy sytuacja stanie się trudna. Niejasne lub nierealistyczne cele utrudniają pomiar postępu; więc upewnij się, że Twój cel jest SMART (konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie). Sprawdź i kwestionuj swoje podejście. Co działa? Co nie działa? Gdzie i jak możesz ulepszyć swoją taktykę? Kto może pomóc?

Jak radzić sobie z poczuciem porażki, gdy sprawy nie układają się zgodnie z planem?

Zacznij od przedefiniowania swojej relacji z porażką. Postrzeganie niepowodzeń jako normalnej, niezbędnej części naszego rozwoju i cennej okazji do gromadzenia danych pomaga zamienić to, co negatywne, w pomocne i pozytywne. Jak wyjaśnia Elizabeth Day w swoim niesamowitym podcaście Jak ponieść porażkę, „Uczenie się na własnych błędach i zrozumienie, dlaczego ponosimy porażki, ostatecznie czyni nas silniejszymi, ponieważ nauczenie się, jak ponosić porażki w życiu, w rzeczywistości oznacza naukę, jak lepiej odnosić sukcesy”.

Ważne jest, aby uznać swoje uczucia, aby wyzdrowieć i iść dalej, więc daj sobie pozwolenie na to, aby przez chwilę poczuć się trochę źle. Następnie zidentyfikuj i odpuść wszystko, na co nie masz wpływu. Zamiast tego skup się na swoim obszarze kontroli, zastosuj to, czego się nauczyłeś i wyznaczaj nowe, małe, wykonalne zadania, które przywrócą dynamikę.

Pamiętaj: nikt nie jest odporny na porażkę, a to, co stanowi porażkę, jest ostatecznie subiektywne. Ważne jest to, czego się z tego nauczysz.

Czy masz jakieś wskazówki, jak utrzymać motywację, gdy zawodzi nas siła woli?

Siła woli jest wspaniała, jeśli ją mamy, ale nie możemy na niej polegać sami. Motywacja jest powodem naszych celów i dlatego jest bardziej stabilnym źródłem. Kiedy Twoja siła woli osłabnie, zacznij od (ponownego) połączenia się z głębszym celem, który w pierwszej kolejności zainspirował Twoje cele.

Siła woli marnuje energię i sprawia, że ​​zadań, które wydają się zbyt duże lub przytłaczające, łatwiej jest uniknąć. W takim przypadku należy „rozbić” cel na możliwie najmniejsze, konkretne i mierzalne zadania. Następnie staraj się, aby te zadania były tak łatwe i wygodne, jak to tylko możliwe! Zaplanuj je w swoim pamiętniku. Umieść fizyczne przypomnienia w odpowiednich i widocznych miejscach. Rozwijaj nawyki, które pomogą Ci konsekwentnie oddalać się od swoich celów. „Każde działanie, które podejmujesz, jest głosem na osobę, którą chcesz być”. –James Clear.

Wreszcie, nie wahaj się szukać wsparcia, które Cię wesprze. Kto może Cię zachęcać, wspierać i pociągnąć do odpowiedzialności?

Trzy wskazówki, które pomogą Ci utrzymać motywację:

  1. Bądź dla siebie dobry. Bicie się tylko sprawi, że jeszcze bardziej się cofniesz. Bycie sfrustrowanym i rozczarowanym brakiem postępów oznacza, że ​​ci zależy i chcesz lepiej. Świętuj wszystko, co udało Ci się do tej pory osiągnąć, bez względu na to, jak małe, i pogratuluj sobie wszystkiego, czego próbowałeś nowego, innego lub przerażającego.
  2. Zmień swoją perspektywę. Zamiast rozwodzić się nad rzeczami, które (jeszcze) się nie wydarzyły, skup się na tym, czego nauczyłeś się do tej pory. Jeśli pomyślisz o tym szczerze, nawet zerowy postęp może cię czegoś nauczyć o rzeczach, które staną ci na drodze. To wszystko jest zbieranie danych.
  3. Skoncentruj się i ulecz. Zastanów się ponownie nad swoim „dlaczego” i czy Twój cel jest zgodny z Twoją głębszą motywacją. W praktyce sprawdź, co działa, co nie i co staje ci na drodze. Określ, które z nich masz pod kontrolą i dostosuj swoje podejście, stosując to, czego się nauczyłeś. Zacznij od małych, łatwych do wykonania zadań, które odbudują Twój impet, optymizm i poczucie odpowiedzialności.

Artykuł ten został po raz pierwszy opublikowany w Happiful Magazine (nr 73 z 2023 r.). Możesz to zrobić zamów wydruki onlinelub czytaj e-magazyn za darmo Szczęśliwa aplikacja.

Udostępnij ten artykuł znajomemu

Categorized in: