Zmiana jest nieunikniona. Jest to coś, czego wszyscy doświadczymy przynajmniej raz w życiu; Dlaczego więc ta myśl napełnia nas strachem o tak wielu z nas?
Strach przed zmianami jest całkowicie naturalny. Często oczekiwanie na to, co ma nadejść, może sprawić, że poczujemy się nieco zdenerwowani. W tym artykule trenerka ds. zdrowia i wydajności Sarah Clark wyjaśnia, jak możemy pozbyć się strachu i zacząć akceptować zmiany.
Dlaczego możemy bać się zmian?
Zmiany są częścią codziennego życia. Nie powinniśmy doświadczać zmian, od warunków pogodowych, przez nasze nastroje, przez naturalnie występujące presje zewnętrzne, po presję wewnętrzną, którą na siebie wywieramy. Przerażającą częścią zmian jest to, że możemy czuć, że wymykamy się spod kontroli. Robi się to nam, zamiast to adoptować. To może być ekscytujące, ale może też być przerażające.
Często nie możemy być pewni konsekwencji danego sposobu działania, jeśli dzieje się coś innego. Możemy czuć się poza kontrolą. Jako ludzie często chcemy poznać wynik końcowy; np. nasz ripcord zadziała, gdy wyskoczymy z samolotu! Podjęcie jakiejkolwiek zmiany wymaga odwagi, nadziei na sukces i dużej wytrwałości. Strach to sygnał, że ciało daje Ci znać, że wychodzisz ze swojej strefy komfortu.
Najczęściej unikam nowych sytuacji. Czy to znak, że boję się zmian?
Kiedy spotykamy coś nowego, musimy podjąć decyzję. Przed wypróbowaniem czegoś nowego należy dokładnie rozważyć koszty i korzyści nowego sposobu działania. To wymaga energii i wymaga odwagi. Często łatwiej jest robić to, co robimy, niż wyruszać w nieznane. Unikanie nowych sytuacji jest rzeczą naturalną, ale jeśli ma to negatywny wpływ na nasze życie, być może warto się tym zająć.
Inne oznaki tego, że możemy opierać się zmianom, to brak poszukiwania nowych doświadczeń, odrzucanie okazji, które pojawiają się na naszej drodze w biznesie lub życiu osobistym, oraz posiadanie nastawienia na trwałość, w którym zamiast mieć nadzieję na sukces, dostrzegamy ryzyko porażki. Możemy również zauważyć zwiększone strategie unikania, zamiast zbliżania się do zmiany.
Jakie są możliwe konsekwencje unikania zmian ze strachu?
Najważniejszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać, jest: „Kiedy spojrzymy wstecz, co nasze przyszłe ja powiedziałoby nam za 20–40 lat?” Istnieje poważny powód, aby żyć bez oglądania się z żalem za zmianami, które mogliśmy wprowadzić i pozytywnymi wynikami, które mogliśmy przeoczyć.
Jeśli nie przyjmiemy zmian, konsekwencją będzie nie tylko utrata prawdziwego życia, ale także ograniczenie się do braku osobistego rozwoju i uczenia się. Podobnie jest z wprowadzaniem zmian, nawet jeśli czujesz ten strach!
Najważniejsze wskazówki Sarah, jak zaakceptować zmiany
- Zadzwoń do wsparcia Aby pomóc wyeliminować niezdecydowanie w procesie myślenia o tym, co możemy stracić i co możemy zyskać, dokonując zmiany. Pomocne może być rozważenie punktu widzenia innych osób, które nie są zaznajomione z danym problemem. Porozmawiaj o tym szczegółowo, a to może również pomóc Ci spojrzeć na wszelkie obawy z odpowiedniej perspektywy.
- Akceptować Może nadejść czas, kiedy poczujemy się całkowicie pozbawieni naszej głębi i niekomfortowi. Bardzo pomocna może być świadomość, że jest to tylko krótkotrwały dyskomfort wynikający z wyjścia ze strefy komfortu w celu uzyskania długoterminowych korzyści.
- Skup się na celach Zastanów się, co przyniesie zmiana i zwizualizuj to. Wyobraź sobie wynik. Jest to naprawdę pomocne nie tylko we wdrażaniu zmian, ale także w ich utrzymywaniu.
- Uwierz w siebie i zaufaj swojej intuicji!
Artykuł ten został po raz pierwszy opublikowany w magazynie Mutlu (nr 80, 2023). Możesz to zrobić zamów wydruki onlinelub czytaj e-magazyn za darmo Szczęśliwa aplikacja.
Udostępnij ten artykuł znajomemu
Comments